Panel Kapı Nedir? Panel Kapı Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Panel Kapı Nedir?

Panel kapı nedir iki adet levha panelin ağaç çerçeve üzerini tutkallayıp preslenme işlemine verilen isimdir. Panel kapılar ağırlıklı olarak mdf ile yapılmaktadır. Mdf kapı yada panel kapı olarak bilen ve doğal ağaç masif kapılardan sonra en yaygın kullanılan kapılardır.

Panel kapı denildiğinde ilk akla gelen Amerikan panel kapılardır. Fakat panel kapı çeşitlerinden sadece bir tanesi Amerikan kapı dır. Doğal ağaç kullanımını önlemek ve seri üretimi artırmak için mdf kapı üretimi yaygınlaşmıştır. Mdf ağaç parça yongaları tutkal karışımı sonrası pres makinesinde sıkıştırılarak üretilmektedir.

Panel Kapı

Panel Kapı Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Amerikan kapı, Melamin kapı, Membran kapı ve Lake boyalı kapı olmak üzere mdf panel kapılar olarak 4 sınıfta ayrılmaktadır. Büyük bir kısmı mdf den oluşan panel kapılar bazı işlemler sonrası kullanılan malzeme kalınlığı ve kalitesine göre sınıflara ayrılmaktadır.

Amerikan Panel Kapı
Melamin Panel Kapı
Membran Panel Kapı
Lake Panel Kapı

Amerikan Panel Kapı

Amerikan Panel Kapı Panel kapılar arasında en yaygın olarak bilinen kapılardır. 1980 li yıllarda ilk kullanımı Amerika ve Avrupa da başlamış ismini de oradan almış kapılardır.

Seri üretim ve daha hafif ayrıca ağaç kullanımını azaltmak adına tasarlanmış dekoratif kapılar olarak piyasada yerini almıştır.
Malzeme olarak daha az ağaç lifi yoğun olmayan bir karış ile yapılan mdf yüzeyine sahiptir.

Daha hafif ve sert darbelere karşı fazla dayanıklı olduğu söylenemez. Çelikten sekil verilmiş kalıplar üzerine 3mm panel mdflerin sıcak buhar ile preslenerek şekil verilerek üretilen kapı yüzeyleridir. Maruz kaldığı buhar ve pres sonrası 3mm mdf 1.8-2mm e kadar incelmektedir.

Fabrikasyon astar boya atılarak piyasada panel yüzey olarak da bulunmaktadır.
Bu panellerin kapıya dönüşmesi içinde bir dizi işlemlerden geçmesi gerekmektedir.

Standart ya da özel ölçü olarak dış çerçeve için kapı sereni kullanılmaktadır. Daha sonra yüke ve baskıya dayanıklı karton petekler yerleştirilip panellerin tekrar pres ile yapıştırılma işlemi yapılır. Devamında ise son kat boya ile satışa sunulur.

Melamin Panel Kapı

Melamin Panel Kapılar Amerika panelde görülenin tersine daha yoğun karışım sert mdf den oluşmaktadır.

Mdf yüzeyine 0,10-0,18mm kalınlığında kağıt kalınlığında özel baskı teknolojileri ile tasarlanmış desenlerin işlenmesi ile oluşur.

Melamin yüzey mdf üzerine sıcak pres ile yapıştırılır.

Sökülmesi neredeyse imkansızdır. Sıcağa ve soğuk hava koşullarına daha dirençlidir.
Görsel olarak mdf parke yüzeylerine çok benzemektedir.

Membran Panel Kapı

Membran panel kapılar 6mm yoğunlaştırılmış mdf paneller üzerine pvc folyoların vakum yardımıyla yapıştırılması ile yapılmaktadır.

Membran folyolar sıcak ve soğuğa dirençli su sıçramalarına karşı diğer kapılara göre daha dayanıklıdır. Yapısı itibari ile çizilmeye de dayanıklıdır.

Membran kapı yapımı

Cnc makinesi ile 6mm mdf yüzeylerine desen çizilerek bu çizilen desenler sonrası yüzeye membran folyo yapıştırma öncesi püskürme tabanca ile tutkal atılmaktadır.

Panel üzerine çizilen desen de bağlı olarak 60-70 derece sıcaklıkta membran folyo ısıtılıp sonrasında güçlü vakum ile yapıştırma işlemi yapılmaktadır.

Temizlik yönünden çok kolay temizleme yapılmaktadır. Boya gerektirmez ve uzun yıllar renkleri solmadan kullanıla bilmektedir.
Görsel olarak da çeşitli desenler işlene bilmektedir.

Lake Panel Kapı

Lake panel kapılar 6mm 12mm ve 18mm yüzeylere boya atılarak yapılmaktadır. Cnc de çeşitli desenler çizilerek yada desensiz olarak da üretimi yapıla bilemektedir.

Lake kapıda boya kalitesi önemlidir.
Amerikan panel kapıdan farkı ham mdf üzerine astar dolgu boya ve son kat boya atılması ile biz dizi işlemden geçmektedir.

Görüntü olarak gösterişli ve şık durmaktadır.
Diğer kapılardan daha pahalı olması da yapılan işçiliğin daha fazla oluşundan kaynaklanmaktadır.