cano door

iç mekan oda kapı sistemleri

Standart oda kapı ölçüsü

Standart oda kapısı ölçüleri 210×90 oda 210×80 wc banya olarak değişmektedir.  Bu ölçüler bazı şehirlerde inşaat firmaları tarafından değişiklik göstermektedir. Dünya standartlarında ki ölçüler yukarıda belirtilmiş kapı ölçüleridir.

Oda Kapısı Ölçüleri

Kapı Montaj Ölçüleri

Standart kapılar da 210×90 ölçüdeki kapı boşluğuna 207×87 ölçülerinde kapı takılmalıdır. Kalan boşluklar köpük dolgu malzemesi için sabitleme payıdır. 210×90 cm kapı boşluğundan açılır kanat genişliği ise 80,8 cm olacaktır. 

Bu ölçülerin dışında yapılabilecek kanat genişliğinde ise kapının daha ağır olması sebebi ile tavsiye edilmemektedir. Okul, hastane ve resmi kurum ve kuruluşlar da yapıla bilen 90cm kapı kanat ölçüleri ise çelik çerçeve ve kasa kullanılarak yapıldığından görsel açıdan ev kullanımına uygun değildir.

Çerçeve ve kasa çelik olmadığından mdj için ideal ölçü 207×87 olarak belirlenmiştir. Montaj esnasında 3 adet menteşe kullanılarak takılan kapılar taşıma açısından mdj nin taşıma gücü olarak standart ve değiştirilemez.

Hızlı Teslimat İçin Standart Ölçü

Acil kapı ihtiyacı durumunda bulabileceğiniz ölçü 210×90 cm kapı boşluğu için 207×87 cm kapı çok rahatlıkla her imalatçıdan temin edebilirsiniz. Bunların dışında olan ölçüler özel ölçüye gireceğinden üretici firmanın yoğunluk durumuna göre 10-30 iş günü içerisinde siparişinizi teslim edecektir. En yaygın olarak bulunan kasa ölçüsü de ( duvar kalınlığı ) 11-15 cm kasalar dır. Belirtilmiş olan ölçüler dışında olan kapılar da firmalara göre fiyat değişikliği oluşabilmektedir.