Amerikan kapı v.s Pvc membran kapı

Amerikan kapı ve membran kapı karşılaştırdığımız bu makalemizde, görsel olarak fazla bir fark görünmese de teknik özellikler kısmında ciddi farklar görülmektedir.

Ahşap üretim kapılardan sonra dekoratif olarak çok fazla seçenek ile kapı sektörüne giren Amerikan kapılar uzun yıllardır bir çok kullanıcının tercih sebebi olmuştur. Son yıllarda ise Amerikan kapılarda ki kalite sorunu giderilmediğinden iç mekan oda kapılarına pvc membran kapılar güçlü bir giriş yapmıştır.

Kapı özellikleri ve kalitesi

Amerikan kapılar :

Amerikan kapı için çerçevesinde kullanılan malzeme tek parça seren kullanılmaktadır. Tek parçadan oluşan kapı dış çerçevesi bir süre sonra eğilme ve şişmelere sebep olarak kapıların kapanmama sorunları olarak kullanıcıların karşılaştığı ciddi sorunlar arasına girmiştir.

Bir diğer karşılaşılan sorun işe kapı gövde yapısının çok ince oluşudur. 3 mm malzeme kullanılarak yapılan kapılar ufak kapı çarpması sonucunda dahi kırılmalar görülmektedir. Amerikan kapıların en çok tercih edilme sebebi de fiyatlarının düşük olmasıdır.

Görsel olarak da çok seçenek sunan kapılar neredeyse her evde bulunmaktadır. Bir çok müteahhit tarafından da ucuz kapılar olduğundan tercih sebebi olmuştur.

Kapı kilit sistemlerinde de sorunlar çıkabildiği de genel şikayetler de görülebilmektedir. Bir çok kullanıcısı olan Amerikan kapı yerini pvc membran kapılara bırakmış görünüyor.

Amerikan kapı fiyatları olarak arama yapıldığında 150 TL – 700 TL aralığında fiyatlar ile karşımıza çıkabilmektedir.

Pvc membran kapı

Pvc membran kapılar :

Pvc membran kapı son yıllarda iç mimarların gözdesi haline gelmiştir. Kaliteyi ön planda tutan iç mimarlar Amerikan kapı yerine pvc membran kapıları tercih etmektedirler.

Dekoratif ve model seçeneği olarak yeterli seviyelere ulaşan ve teknoloji ile cnc makineleri sayesinde  sınırsız tasarım seçeneği de sunan membran kapılar kaliteyi arayanların ilk tercihi olmuştur.

Kullanılan malzeme kalitesi Amerikan kapılar ile karşılaştırıldığında iki katı daha kaliteli malzeme olarak karşımıza çıkıyor.

Kasa iç çerçevesinde kullanılan seren ağaç Finger joint sistemi ile tasarlanmış olup eğilme, esnemeye ve şişmelere karşı daha uzun ömürlü hale getirmiştir.

Kapı gövde kısmı ise 6 mm hdf den oluşan pvc membran kapılar kırılmaya karşı daha güvenli ve uzun ömürlüdür.

Pvc yüzeyden dolayı temizlenmesi de kolaylıkla yapıla bilmektedir.

Pvc membran paı fiyatları olarak aramalarda 350 TL – 1000 TL fiyat aralığında karşımıza çıkabilmektedir.

Sonuç olarak, iç mekanlar da kullanılan kapı çeşidini karşılaştırdığımız ürünler malzeme kalitesinden kaynaklı ciddi farklılık göstermektedir.

kalite
Kalite tesadüf değildir